FaceBook'ta paylaş

Ekleyen ITTMT Ocak - 2 - 2014 Yorum Ekle

AhmetKaya1963 yılında Istanbul’da, Üsküdar semtinde doğdu. Müziğe yedi yaşında iken mandolin çalarak başladı. Lise yıllarında Ney sazına karşı büyük bir arzu duydu. Babası Üsküdarlı lüthiye Teoman Kaya Usta’nın teşviki ile Neyzen Erdoğan Köroğlu’nun talebesi oldu.1981 yılında Konya’ya, Mevlevi ihtifalini seyretmek için gittiği sırada, Neyzenbaşı Doğan Ergin’in nazik daveti ile mutrıp heyetine dahil oldu. 1982 yılında İ.T.Ü. Türk Mûsıkîsi Devlet Konservatuarı Enstrüman Yapım Bölümüne girdi. Aynı zamanda Neyzen Niyazi Sayın’ın ney derslerine iştirak  etti.Okul dışında ayrıca Cahit Gözkân, Süheyla Altmışdört, Laika Karabey ve Nezih Uzel gibi hocalardan istifade etti. 1989-90 yıllarında İ.Ü. Devlet Konservatuarı Türk Müziği İcra Heyeti’nde görev aldı. Aynı okulda ayrıca dört sene  “Yaylı Sazlar Yapım ve Tarihi” dersini  verdi.1991 yılında T.C. Kültür Bakanlığı Istanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’na dahil oldu. Halen bu toplulukta ney ve trompet icrası ile çalışmalarını sürdürmektedir.Bağlı bulunduğu toplulukla olduğu kadar değişik müzik toplulukları ile de yurt içi ve dışında 1000 den fazla konsere iştirak etti. Katıldığı konserlerden bazıları şunlardır:

 

İspanya: “Centro International De Enstudios” (Uluslararası Mistizm Festivali)
Almanya: “ Sprachen Des Köpers” (Vücutların dili-Dans festivali)
Portekiz: “ EXPO 98”
Japonya: “Türk Köyü ve Tokyo Camii’nin açılışı”
Hollanda: “Türkiye Festivali 2001”
Belçika: “ Gent Festivali”
Rusya: ‘’Kızılordu ile Mehter
Viyana ve Bratislava: “ Alla Turca”  (Mehterden-Mozart’a)
Habitat II  zirvesi
Osmanlı’nın 700. Yıl kutlamaları
3. Uluslar arası Boğaziçi Festivali “Hoşgörü İmparatorluğu”
Anatolia 2000
Istanbul Lirik Tarih Gösterisi
ART OF ANATOLİA gösterisi
Orbestra & Anatolia (İngiliz besteci Peter Cowrey ile Istanbul Festivali)
Okay Temiz  ile (Mehter – Caz) konserleri,
Şef Erol Erdinç yönetiminde ve aranjesinde Okay Temiz bestelerinin icrasında,
Tuluyhan Uğurlu’nun “Türk Senfonisi” eserinin icrasında…
Neyzen Ahmet Kaya, 5 yıl müddetle de, Galata Mevlevihânesi’nde düzenlenen Mevlevi ayinlerinde, Neyzenbaşı olarak görev almıştır.
“Peşrev-i Şah-u Huban” adında bir CD si de bulunan Neyzen Ahmet Kaya bu güne kadar pek çok talebe yetiştirmiştir. Daha geniş kitlelere ulaşabilmek için  2003 yılında “Ney Metodu” çıkarmıştır.

http://neyzenahmetkaya.com

Etiket : , Özgeçmişler

Bir yorum yazın.

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.