FaceBook'ta paylaş

Ekleyen ITTMT Ekim - 28 - 2011 Ahmet Özhan için yorumlar kapalı


Ahmet ÖzhanAhmet ÖzhanSolist – Kurucu Sanat Yönetmeni

Sanatçı, 60’lı yılların sonlarında İstanbul Belediye Konservatuarı ve Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, genç yaşta başlayan sahne performanslarıyla, 70’li ve 80’li yılların popüler Türk Müziği yorumcusu olarak tanınmıştır.

İlerleyen yıllarda zamanın çeşitli üstadlarından birebir istifadeleri olmuş, bu arada plak çalışmalarının yanı sıra, sinema filmleri, televizyon dizi ve konserleri, radyo çalışmaları ile, çeşitli televizyon kanallarının müzik programlarında yorumcu, programcı ve yönetmen olarak da görev üstlenmiştir. Bu zaman zarfında onlarca 45’lik plak ve longplay doldurmuş, daha sonra çok sayıda kaset, CD çalışmaları bu güne kadar süregelmiştir.

Sanatçı, güncel ve klasik Türk müziğinin yanı sıra, 80’li yılların başından itibaren tasavvuf müziği çalışmaları ile ülkesinde yeni bir akımın da öncüsü olmuş, bu alanda da üretim ve araştırmaları devam etmektedir.

Sanat hayatı boyunca, Türk müziğinin güncel ve diğer dallarında birçok ödül kazanmış, yurt içinde yüzlerce konserle ülke sanatına katkıda bulunmuş ve yine çeşitli ülkelerde katıldığı festivaller ve beş kıtada verdiği konserlerle, ulusal kültürünü başarıyla temsil etmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun kurucu sanat yönetmenliği görevinin yanısıra Haliç Üniversitesi Rektörlüğünün Türk Müziği Danışmanlığını da sürdüren Devlet sanatçısı Ahmet Özhan’a 2013 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tarafından Fahri doktora ünvanı verilmiştir. Özgül ve Özcan isimlerinde iki çocuk babasıdır.

Etiket : , Emekli Ettiklerimiz, Özgeçmişler

Comments are closed.

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.