FaceBook'ta paylaş

Ekleyen ITTMT Ocak - 3 - 2014 Yorum Ekle

BulentOzbek1959 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İşletme bölümünde öğrenim gördüğü 1979 yılında Fuat TÜRKELMAN’ dan ilk Ney derslerini aldı.
Ney, hayatının daha sonraki kısmına yön verecek olan Tasavvuf ve Müziği ile tanışmasına aracı oldu. 1980 yılında Ney virtüözü Niyazi SAYIN’ dan tavır dersleri almaya başladı; aynı yıllarda Türk Tasavvuf Musikisini Koruma ve Yaşatma Vakfı?na devam ederek Tasavvuf Musikisinin form, icra teknikleri, kullanılış amaç ve şekillerini Safer DAL Hazretlerinden meşk etti. Hocalarının uygun görmesiyle 1981 yılında ilk konseri İnci ÇAYIRLI ile olmak üzere Alaeddin YAVAÇA, Cinuçen TANRIKORUR gibi üstatlarla konserler verdi. 1982 yılında Selman Tüzün’den Mevlevi Ayinlerinde Ney üfleme iznini alarak Ahmet Bican Dede ile ilk Mevlevi Ayinine çıktı.

1986 Yılında Ahmet ÖZHAN Konserlerinde Ney üflemeye devam ederek aynı toplulukta yer alan Cüneyt KOSAL, Abdi COŞKUN ve Neyzen başı Doğan ERGİN’den yararlandı. 1989 yılından 1990 yılına kadar TRT İstanbul Radyosu’nda istisna akdi ile Tasavvuf Korosu kayıtlarına girdi.

1991 yılında Kültür Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak halen görev yaptığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğunda göreve başladı. Bu Topluluk ile Yurt içinde ve 23 değişik ülkede verdiği konserlerle hizmetlerini sürdürmekte olan Bülent ÖZBEK evli ve iki kız çocuk babasıdır.

Etiket : , Özgeçmişler

Bir yorum yazın.

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.