FaceBook'ta paylaş

Ekleyen ITTMT Ocak - 3 - 2014 Yorum Ekle

OzataAyan26 Şubat 1970’de Ankara’da doğdu.

Eğitimi: Üsküdar Ortaokulu (İlk ve Orta Okul), Üsküdar Halide Edip Adıvar Lisesi (Lise), ITÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (1987-1993), Bu dönemde tanbur eğitimini Hakan Talu’dan (1,5 yıl) ve Abdi Coşkun’dan (3,5 yıl) aldı. Yüksek Lisans (1993-1995, Tez teslimi 2000).

Çalıştığı Yerler: Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı (1987-1990), Kubbealtı Musiki Cemiyeti (1987-1990), Ayangil Orkestra ve Korosu (1989-2001), İstanbul Radyosu (1990-1992), T.C. Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu (1991’den bu yana). Konserler: Öğrenciliği döneminden başlamak üzere Alâeddin Yavaşça, İnci Çayırlı, Yıldırım Gürses, Ahmet Özhan, Münip Utandı gibi pek çok önemli sanatçıya Tanbur ile eşlik etti. “Hamlet 2001 Ustalarımıza” (2001) adlı tiyatro eserinde Tanbur ile müziklerine eşlik etti. 2003 yılında Şenol Filiz ve Birol Yayla’nın “Mızrabın Nefesi” ve “8 Tanbur” isimli projelerinde Tanbur ve Lavta sanatçısı olarak görev aldı. Ahmet Özhan’a yurtiçi ve yurtdışındaki yüzlerce konserde Tanbur ve Lavta ile eşlik etti. Nameİstanbul grubuyla ürettiği projelerle konserlere katıldı.

Kayıtlar: Ahmet Özhan’ın solist olduğu Yapı Kredi Bankası 5 CD’lik “Ateş-i Aşk”, “Padişah Bestekarlar”, “İlahiyat-ı Kenan”, 4 CD’lik “İrfân-ı Aşk”, “Niyâzî-i Mısrî” ve “Mevlana’nın Dilinden” albümleri, Ruhi Ayangil’in yönetmenliğinde yapılan “Katibim Şarkısı Üzerine Çeşitlemeler”, Yalçın Tura bestelerinden oluşan “Şeyh Galib’e Saygı Kantatı” ve “Tura Şarkıları” albümleri, Mehmet Refik Kaya ile birlikte “Ruhnüvaz” albümü, 2 CD’lik Balkan ve Amasya İlahileri albümleri, Pendik Belediyesi’nce hazırlanan Ahmet Özhan’ın solist olduğu “Itrî” albümü, “Itri” adlı TV dizisinin müzikleri, “Memur Muzaffer” adlı TV dizisinin müziklerinde tanburuyla yer aldı.

Grafik Çalışmaları: “Padişah Bestekarlar” ve “Mevlana’nın Dilinden” adlı CD ve Kaset kitapçıklarının grafikleri ve hazırlanması, İTTM Topluluğunun verdiği konserler için afiş çalışmaları, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğunun resmi WEB sayfasının grafikleri, metinleri ve hazırlanması, Aynı Topluluğun logo tasarımı ve davetiye, afiş, el programı tasarımları, “Mimdesign” adlı iç mimarlık ve tasarım şirketi ile “İDA Shop-Concept” adlı raf sistemleri şirketlerinin broşür ve WEB sayfalarının tasarımı ve hazırlanması, Bilgisayarda ebru ve hat çalışmaları, Enstrümanların 3D modelleme ile yapılmış animasyonları üzerine çalışmalar, Sayıları 10’a ulaşan kitap dizgisi ve kapakları, çeşitli konserler için barkovizyon çalışmaları. Halen İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu web sayfasının yöneticiliğini yapmaktadır.

Metin ve Barkovizyon Çalışmaları: Mevlevi dervişlerinin sema töreni öncesindeki hazırlanma aşamalarını anlatan metnin hazırlanması, müziklerinin montajı ve barkovizyonu. Bu çalışma Türkçe, İngilizce, İspanyolca (Meksika ve İspanya), Endonezyaca dillerinde hazırlanmış ve dünyanın birçok ülkesinde gösterilmiştir. Hz.Mevlana’nın hayatını içeren bir metin ve barkovizyonu, Sema Töreninin ritüelinin anlatıldığı metin ve barkovizyon çalışması vardır. Bu çalışmaların bazıları DVD’lere konulmuştur. Ayrıca hazırladığı İstanbulnâme projesinde İstanbul’un mekanlarını dolaştıran bir metin ve barkovizyon çalışması mevcuttur. Hakan Aysev’e 10 Kasım Atatürk’ü Anma konseri için barkovizyon çalışması, İhsan Özer yönetimindeki “Enderun’dan Mızıkay-ı Hümayun’a adlı konser için bir barkovizyon çalışması, Son on yılda kaybettiklerimiz konulu bir barkovizyon çalışması, Kuruluştan Kurtuluşa, Halvetî Ayini ile ilgili barkovizyon çalışmaları.
Halen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğundaki görevini sürdüren sanatçı, dört telli klasik kemençe sanatçısı Yasemin Şehnaz AYAN ile evli olup, Kerem ve Tarık isminde iki erkek çocuk babasıdır.

http://www.ozataayan.com

Etiket : , Özgeçmişler

Bir yorum yazın.

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.