Kopuzdan Günümüze

Kopuzdan Günümüze

T.C. Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Tarihi Türk Müziği Topluluğu; Fas’tan Çin’e; Sibirya’dan Hindistan’a kadar geniş bir coğrafyada 25 asırdır yaşamakta olan Türk Müziğinin özel uzmanlık isteyen dalları olan Tasavvuf, Mehter ve Klasik Türk müziğini en yüksek seviyede icra eden bir kuruluştur. Türk müziği; her ne kadar bir takım dallarda sınıflandırılarak izah edilmekte ise de, bu dallar arasında kesin bir sınır olmadığını, Türk müziğinin bir bütün olduğunu, ayrı gibi gözüken dalların, bir bütünlük içinde icra edilebileceğini göstermek gayesi ile Topluluk; Mehter, Tasavvuf ve Klasik müziğimizin bir arada sergilendiği bu konseri tertiplemiştir
 28Subat2012KonserAfisi_kck

Yurt’tan Renkler

Ülkemizin kültür mozayiğini oluşturan müzik renklerini biraraya getirdiğimiz bu konserde; Semah’tan Sema’ya, Zeybekten Sirtoya, Şehirden köye, Saraydan mütevazi bir köy evine, konaktan çadıra, Dede Efendi’den Aşık Veysel’e, Karacaoğlan’dan Rahmi Bey’e, Pir Sultan Abdal’dan Alvarlı Efe’ye, Mehterden fasıla kadar, paydası bu topraklar yani Anadolu olmuş tüm melodilerin bir araya harmanlandığı bir buket takdim edilecektir. Konserin solisti, topluluğumuz Sanat Yönetmeni olan Ahmet Özhan, şefi ise Sanat Yönetmen Yardımcımız İhsanÖzer’dir.

Anadolu Evliyaları

Anadolu’nun her karış toprağından fışkıran irfan önderleri…
 

Kuruluştan Kurtuluşa

Osman Gazi’ye tuğ, sancak ve kös verilmesiyle başlayan ve Kurtuluş Savaşına kadar süren tarihin müzikal anlatımı…

Kutlu Doğum

Süleyman Çelebi’nin yazdığı Mevlid çerçevesinde Hz.Muhammed’in Hayatı barkovizyon eşliğinde müzikal olarak anlatılmaktadır.
 

Çanakkale Destanı

Çanakkale Savaşının barkovizyon ve şiirler eşliğinde müzikal anlatımı..
 

Mevlevî Âyini

Hz. Mevlana’nın hayatı ve Mevlevi dervişlerinin sema merasimine hazırlık süreçlerinin anlatıldığı barkovizyon gösterisi. Bu sunum Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Endonezya’ca olarak hazırlanmış ve ABD, İngiltere, İspanya, Meksika, Endonezya, Singapur ve Türkiye’deki birçok şehirde sergilenmiştir.
 

Surre Alayı

İstanbul’dan yola çıkıp, Mekke ve Medine’ye kadar devam eden bir kervanın yolculuğu müzikal olarak ve barkovizyon eşliğinde sergilenmektedir. Bu projemiz, Küçükçekmece Belediye tarafından DVD haline getirilmiştir.

Halvetî Âyini

Halvetî Tarîkatı âyininin açıklamalı ve barkovizyonlu olarak müziklendirilmesi.
 

İstanbul’un Sultanları

İstanbul’da yaşamış mülkî ve gönül sultanları…